KRUPOBITÍ

Co se rozumí pod tímto pojmem

Krupobitím se rozumí jev, který se vyskytuje v bouřkách převážně v letním období. Krupobití je tvořeno kroupami. Jedná se o hrudky z ledu či sněhu, pokryté vrstvami zmrzlé vody o velikosti od 5 mm až do několika centimetrů.

r

Většinou v létě se setkáváme při bouřkách se silným krupobitím, které může způsobit škody na střechách, oknech, zasklených lodžiích apod. V tomto případě bude pojišťovna vždy hradit škody. Nejlepším důkazem je v tomto případě fotografie.

Časté příklady bývají u domů, které mají zateplení – kousky ledu ve spolupráci se silným větrem můžou poškodit celou zateplenou stěnu.

Statistika

13 420

Celkový počet škod způsobených krupobitím v roce 2016. Tyto pojistné události stály celkem
1 120 680 000 Kč.

8 445

Celkový počet škod způsobených krupobitím v roce 2017. Tyto pojistné události stály celkem
699 044 000 Kč.

5 204

Celkový počet škod způsobených krupobitím v roce 2018. Tyto pojistné události stály celkem
515 198 000 Kč.

15 383

Celkový počet škod způsobených krupobitím v roce 2019. Tyto pojistné události stály celkem
1 252 164 000 Kč.

V roce 2019 se krupobití v žebříčku nejdražších pojistných událostí umístilo na pátém místě. V žebříčku nejdražších pojistných událostí v přepočtu na jednu pojistnou událost se krupobití každoročně dostává do první pětice. V průměru stojí škoda způsobená krupobitím 86 671 Kč.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven (www.cap.cz)

Zprávy

Pražské krupobití

15.8.2010, zasáhly hlavně jih Prahy silné bouřky doprovázené krupobitím. Kroupy tehdy měly v průměru až 5 cm a napáchaly velké škody hlavně na autech – ještě dnes můžete v ulicích pražského Jižního Města potkat auta s ďolíky v karoserii, za které téměř určitě mohly právě tehdejší silné bouřky.

Kroupy velikosti křepelčího vejce

V pátek postihla největší bouřka jih Čech, konkrétně okolí Českého Krumlova. Extrémně velké kroupy padaly jen v určitých lokalitách. Padaly kroupy velké jako křepelčí vejce. Rozbily i taková okna, o kterých byste řekli, že nejdou rozbít. Ze skleníků zbyly jen kostry, v Bělé jsou dvě nebo tři střechy děravé,“

Kroupy způsobily škody zahrádkářům

Sever Moravy, zejména Frýdecko-Místecko, zasáhly v noci na úterý velmi silné bouřky doprovázené krupobitím.  Podle některých obyvatel byly kroupy velké jako pingpongové míčky. Nejhorší situace byla pravděpodobně v okolí Chlebovic na Frýdecko-Místecku, kde kroupy poničily veškerou úrodu, v jednom případě dokonce i střechu rodinného domu.

Úrodu zničily kroupy

Apokalypsa. Tak vystihl následky bouřek ve vilémovských sadech Zemědělského družstva Senice na Hané šéf ovocnářské sekce Jaroslav Mačkal poté, co ve středu ráno prošel mezi stromy a zjistil, co zanechala úterní smršť s krupobitím, přívaly vody a silným větrem. V sadech je po úrodě.

0