POŽÁR A JEHO PRŮVODNÍ JEVY

Co se rozumí pod tímto pojmem

Požárem se rozumí oheň, který vznikl mimo určené ohniště nebo který určené ohniště opustil a který se vlastní silou rozšířil nebo byl pachatelem úmyslně rozšířen.

Průvodní jev požárů je například teplo z ohně nebo zplodiny hoření. Mezi průvodní jevy také řadíme hasební látky, které se používají při zdolání ohně a které mnohdy způsobí větší škody než samotný požár (pěna z hasicích přístrojů, voda, hasicí prášky apod.)

r

Požáry v bytových domech patří mezi nejčastější pojistné události, se kterými se pojišťovny vypořádávají. Požár často způsobuje značné škody, které znemožňují obyvatelům i na několik týdnů obývat jejich byty. Proto doporučujeme sjednávat i připojištění náhradního bydlení. Ne každý majitel/nájemník má v případě takto vzniklé situace kam jít a náhradní ubytování na několik týdnů v hotelu či penzionu značně zasáhne jeho rozpočet.

Statistika

5 807

Celkový počet škod způsobených požárem v roce 2016. Tyto pojistné události stály celkem
2 926 895 000 Kč.

6 010

Celkový počet škod způsobených požárem v roce 2017. Tyto pojistné události stály celkem
2 951 291 000 Kč.

5 995

Celkový počet škod způsobených požárem v roce 2018. Tyto pojistné události stály celkem
3 090 884 000 Kč.

5 189

Celkový počet škod způsobených požárem v roce 2019. Tyto pojistné události stály celkem
1 811 541 000 Kč.

Požár je v žebříčku nejdrazších pojistných udalostí v přepočtu na 1 pojistnou událost každoročně na předních pozicích. V průměru stojí škoda způsobená požárem 464 945

Zdroj: Česká asociace pojišťoven (www.cap.cz)

Zprávy

Požár v paneláku

Čtyři lidé se zranili při pátečním požáru. Požár podle policie vznikl v obývacím pokoji a poškodil celý byt. „Plameny a následné výrazné zakouření zcela byt poškodilo. Výše škody přesáhla hranici dvou milionů korun,“

Požár rodinného domu

Po příjezdu hasiči zjistili, že hoří přístavek, ve kterém byla kotelna, střecha a půdní prostor rodinného domu. Velitel zásahu si vyžádal další jednotky. Výše škody byla majitelem vyčíslena na 500.000 korun, příčina vzniku požáru je v současné chvíli v šetření.

Požár střechy

Na 300 tisíc korun vyšplhala škoda, která vznikla při úterním večerním požáru střechy rodinného domu. Při požáru nebyl nikdo zraněn, příčinou vzniku požáru byla technická závada na anténě.

Požár v Tanvaldu

Krátce před jednou hodinou ranní vyjelo šest jednotek požární ochrany k požáru střechy rodinného domu Příčina vzniku požáru je předmětem šetření. Výše škody byla stanovena na 600 tisív Kč a uchránit se podařilo majetek v hodnotě 4 miliony Kč.

0