VÝBUCH

Co se rozumí pod tímto pojmem

Výbuchem se rozumí náhlý ničivý projev tlakové síly spočívající v rozpínavosti plynů nebo par. Výbuchem se rozumí i prudké vyrovnání tlaku (imploze). Pozor! Do výbuchu se nezahrnuje aerodynamický třesk nebo výbuch ve spalovacím prostoru spalovacího motoru a jiných zařízení, ve kterých se energie výbuchu cílevědomě využívá.

r

Výbuch bývá často hlášenou pojistnou událostí. Zejména výbuchy plynu v bytových domech. Pojišťovny budou takové škody hradit pouze v případě, že máte v pořádku všechny zákonem povinné revize tlakových nádob a jiných zařízení. V opačném případě je to důvodem, kdy od pojišťovny neuvidíte ani korunu.

Statistika

475

Celkový počet škod způsobených výbuchem v roce 2016. Tyto pojistné události stály celkem
500 165 000 Kč.

438

Celkový počet škod způsobených výbuchem v roce 2017. Tyto pojistné události stály celkem
104 389 000 Kč.

473

Celkový počet škod způsobených výbuchem v roce 2018. Tyto pojistné události stály celkem
83 978 000 Kč.

297

Celkový počet škod způsobených výbuchem v roce 2019. Tyto pojistné události stály celkem
33 944 000 Kč.

Výbuch sice není často hlášenou pojistnou událostí, avšak v žebříčku nejdražších pojistných událostí v přepočtu na jednu pojistnou událost se řadí k těm nejdražším. Průměrně stojí škoda způsobená výbuchem 395 786 Kč.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven (www.cap.cz)

Zprávy

Exploze v bytovém domě

Ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku explodoval v noci na neděli jeden z bytových domů poblíž centra. Na třicet evakuovaných, kteří čekají v zasedací síni městského úřadu, pochází ze sousedního domu. Pro ně zajistila radnice náhradní ubytování na internátu průmyslové školy a pro případ nouze připravila i vytápěné chatky v nedalekém autokempu.

Výbuch bytového domu v Lenoře

Výbuch bytového domu v Lenoře. Exploze poškodila i dva vedle stojící obytné domy. Kvůli tomu bylo na čas evakuováno 19 lidí. Dům, v němž muž explozi způsobil tím, že nechal unikat plyn z propan-butanových lahví, museli dělníci zdemolovat. „Jen škoda na majetku byla vyčíslena bezmála na 20 milionů korun.

Mohutný výbuch v Prešově

V jednom z bytových domů na sídlišti ve slovenském Prešově vybuchl v pátek plyn. Exploze dům zdemolovala, zahynulo v něm nejméně pět lidí. Mohutný výbuch bylo podle svědků slyšet po celém městě. Budova je od šestého podlaží nahoru v plamenech. Tři nejvyšší podlaží jsou zcela vyhořelá a došlo k úplnému otevření střechy

Výbuch domu v Mostkovicích

Pověřování výbuchu v rodinném domě v Mostkovicích ze září 2018 bylo ukončeno. Odborným zkoumáním bylo zjištěno, že výbuch byl způsoben pyrotechnickou zvukozábleskovou složí. K výbuchu došlo za blíže nezjištěných okolností, zřejmě neodbornou manipulací ze strany třiatřicetiletého muže, který při něm zemřel.

0