ZEMĚTŘESENÍ

Co se rozumí pod tímto pojmem

Zemětřesením se rozumí otřesy zemského povrchu vyvolané pohybem zemské kůry, dosahující alespoň 6 stupně mezinárodní stupnice MSK-64, udávající makroseizmické účinky zemětřesení, a to v místě pojištění (nikoliv epicentru).

r

Pro zajímavost, na území České republiky bylo naměřeno nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let na západě Čech, a to v roce 1985. Jednalo se o zemětřesení o síle 4,6 stupňů na území Chebska. Popraskaly zdi domů, zřítilo se pár chatrných komínů a vytvořily se menší díry mezi panely.

Zprávy

Zemětřesení na Sokolovsku

Oblast kolem Kraslic na Sokolovsku a Nového Kostela na Chebsku zasáhlo dnes před druhou hodinou odpoledne zemětřesení. Podle prvních údajů automatických měřicích systémů středoevropského seismologického centra dosáhlo síly až 3,5 stupně. Otřesy cítili i obyvatelé Jindřichovic nebo Šindelové.

Knihy padaly z polic

Na Chebsku a v okolí lidé v noci na úterý zažili zemětřesení. V západních Čechách není malé zemětřesení nic neobvyklého, zemětřesný roj na Chebsku teď trvá zhruba dva týdny, v noci z pondělí na úterý však bylo pravděpodobně letošní nejsilnější. 

Zemětřesení v Česku

Co se týče zemětřesení, mohou se obyvatelé České republiky cítit v bezpečí. Tento jev se zde ve své smrtící a ničící podobě takřka nevyskytuje. Slabší zemětřesení jsou však v Česku zaznamenávána poměrně často. To nejsilnější za posledních 100 let o síle 4,6 Richterovy škály postihlo západ Čech před více než třiceti lety, 21. prosince 1985.

Zemětřesení v Česku hlídá nová aplikace

Zemětřesení se objevují v zemětřesných rojích. Nejsilnějším zaznamenaným rojem na Kraslicku byl roj z října 2008 s epicentrem u vsi Nový Kostel. Nejsilnější otřes 14. října 2008 měl podle Richterovy stupnice magnitudo 4,8 až 5,0. Nejsilnější zemětřesení na Hronovsku bylo naměřeno v roce 1901, mělo sílu 4,7

0