ODPOVĚDNOST Z VLASTNICTVÍ NEMOVITOSTI

Co se rozumí pod tímto pojmem

Ačkoliv nedýchá, nemá ručičky ani nožičky, může způsobit vážné škody na zdraví a majetku. Kdo? Vaše nemovitost. A vzhledem k tomu, že jste majitelem, máte také odpovědnost z vlastnictví nemovitosti, tedy odpovědnost za všechny škody, které Váš rodinný dům, byt, chata či chalupa způsobí jiným osobám.

r

Typickými příklady jsou zejména v zimních měsících pád sněhu nebo námrazy ze střechy na cizí vozidlo, osobu, zvíře. Může se to zdát, jako trocha sněhu, ale velmi často dochází ke značným škodám na majetku a k nepříjemným zraněním. Zima je také často příčinou zlomenin, pokud někdo uklouzne na Vašem pozemku a dojde k poranění, i za to nesete odpovědnost.

Nejen mráz, ale také například silný vítr může být strůjcem Vašich nepříjemností. Strhává tašky ze střech, láme stromy, odnáší předměty. Pokud Vám vítr odnese střechu, která zničí sousedovi zahradní domek, bude po Vás požadovat odškodné a má na to právo.

Jako majitel nemovitosti také odpovídáte za technický stav domu. Tedy že jeho existence nikoho a nic nezraní, například pádem omítek, starých parapetů a říms, okapů nebo propadnutím ztrouchnivělých schodů a zábradlí apod.

V neposlední řadě bychom neměli zapomenout na požár. Ať už je způsobený z nedbalosti nebo se jedná o nehodu, pokud se požár z Vašeho domu rozšíří i na okolní majetek – například dům sousedů, za škody opět ponesete odpovědnost vy, jako majitel.

Zprávy

Sníh ze střechy zranil tři děti

Prosklená střecha Divadla v Dlouhé nevydržela nápor mokrého sněhu a praskla. Ve středu a ve čtvrtek by lidé měli dát pozor hlavně na namrzlé chodníky.

 

Silný vítr utrhl v Bílovci plechovou střechu, ta poškodila 4 zaparkovaná auta

Tři jednotky hasičů zasahovaly v pondělí 30.3.2015 odpoledne v Bílovci (okres Nový Jičín) u pádu střechy dvoupodlažního obytného domu na Slezském náměstí o rozměrech
15 x 10 metrů. Střecha nikoho nezranila, poškodila nebo její úlomky celkem 4 auta, zaparkovaná na náměstí.

Z domu se utrhla římsa, muž je těžce zraněn

Při rekonstrukci budovy bývalé polikliniky na rušné ulici v centru města došlo dnes odpoledne k vážné nehodě. Jeden z pracovníků firmy, jež objekt opravuje, se i s kusem utržené římsy zřítil z výšky na zem.

Požár kůlny v Českém Krumlově se rozšířil i na okolní domy, vyhlášen byl druhý stupeň

Jako požár kůlny byl dne 2. května 2018 ohlášen požár v Rooseveltově ulici v Českém Krumlově. K požáru v 16:30 hodin vyjeli včetně výškové techniky profesionální hasiči z českokrumlovské stanice, svolána byla českokrumlovská dobrovolná jednotka.

0